تبلیغات
سایت جامع گردشگری ایران- ایرانگردی تور سفر مسافرت توریسم تور ارزان جهانگردی - معرفی استان تهران- سایت جامع گردشگری ایران- آنوبانینی- سایت جامع ایرانگردی و گردشگری ایران

معرفی استان تهران- سایت جامع گردشگری ایران- آنوبانینی- سایت جامع ایرانگردی و گردشگری ایران

دوشنبه 22 مهر 1387

جز خراسان، که نیست رخصت آن
                                        به کجا رفت خواهی از تهران (ملک الشعرای بهار)

استان تهران با 18909 كیلومتر مربع مساحت و 2/1 درصد مساحت كل كشور ایران از آن جهت از دیگر استان های كشور متمایز است كه مركزیت سیاسی جمهوری اسلامی ایران در آن مستقر است. تهران، استانی با 13 شهرستان شامل؛  تهران، شهریار، كرج، رباط كریم، ساوجبلاغ، نظرآباد، ورامین، اسلامشهر، شمیرانات، ری، دماوند، فیروزكوه و پاكدشت و دارای 43 شهر و 1358 آبادی دارای سكنه می باشد.

نقشه تقسیمات استان تهران؛ عکس از سازمان نقشه برداری کشور

نقشه گردشگری و آثار دیدنی استان تهران
نقشه تقسیمات استان تهران؛ عکس از سازمان نقشه برداری و میراث فرهنگی


استان تهران از بناهای تاریخی متعدد و با ارزشی در اطراف خود برخوردار است. شهر تهران (پایتخت جمهوری اسلامی ایران) به دلیل سابقه بیش از 200 ساله خود در مرکزیت ایران، بیش ترین بناهای تاریخی، اماکن تفریحی، موزه ها و امکانات گردشگری را در خود جای داده است. سایر شهرستان های این استان از جمله شهرستانهای ری و شهریار نیز به واسطه قدمت طولانی خود؛ قدیمی ترین و معروف ترین جاذبه های تاریخی و مذهبی این منطقه را در برگرفته اند.
استان تهران علاوه بر جاذبه های طبیعی و تاریخی زیادی که دارد، از مراکز تفریحی و گردشگری، موزه های متعدد، نگارخانه ها، گالری ها، پارك های بازی، نمایشگاه های دایمی، سالن های سینمایی، مراکز مجلل اقامتی، مراکز بازی و تفریح، فرهنگسراها، سالن های مجهز ورزشی و استخرهای مدرن و... نیز برخوردار است كه مشخصات برخی از آنها در بخش های مربوطه در سایت آنوبانینی آورده شده است. جاذبه های تاریخی آورده شده در بالا در تمام شهرستان های استان تهران پراکنده هستند و مجموع آنها جذابیت خاصی به این استان بخشیده و استان تهران را به یكی از مهم ترین مناطق گردشگری ایران تبدیل كرده است.


منابع:
anobanini
ostan-th (dot) ir
issta (dot) ir
دیوان اشعار، ملک الشعرای بهار
دیدگاه ها : دیدگاه

نویسنده : سایت جامع گردشگری

صفحات وبلاگ

مطلب اخیر